poniedziałek, 9 września 2013

Cytuj zgodnie z prawem

Pamiętaj o prawach autorskichKorzystanie z cudzego dzieła wymaga zgody autora. Ta zasada jest szczególnie ważna, gdy publikujemy w prasie. Czego należy bezwzględnie przestrzegać, gdy kogoś lub coś cytujemy?

Zasady korzystania z cudzych utworów reguluje szereg tzw. licencji ustawowych, które znajdują się w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Warto skupić się na jednej licencji ustawowej, najważniejszej z punktu widzenia osób publikujących w magazynach custom publishing, a mianowicie na prawie cytatu

Prawem cytatu określa się możliwość przytaczania w tworzonym przez siebie tekście urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości bez zgody ich twórcy i bez opłaty na jego rzecz wynagrodzenia. Należy jednak wiedzieć, jakie warunki musi spełnić taki cytat, by był on zgodny z prawem. Choć wielkość cytatu nie jest jednoznacznie określona, to w tej kwestii wiele wyjaśnia stanowisko Sądu Najwyższego: „cytowany urywek lub nawet cały drobny utwór musi pozostawać w takiej proporcji do wkładu własnej twórczości, aby nie było wątpliwości co do tego, że powstało własne, samoistne dzieło” (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 listopada 2004 r., I CK 232/04, OSNC 2005, nr 11, poz. 195).

Przy stosowaniu cytatu zawsze należy podać autora oraz źródło konkretnego fragmentu, z którego on pochodzi. Trzeba bardzo dokładnie zaznaczyć, która część naszego tekstu jest zapożyczona. Podczas cytowania nie wolno dokonywać żadnych zmian. Można coś ewentualnie dopisać, że trzeba dokładnie rozdzielić treść cytatu od naszego dopisku. W tekstach prasowych często używa się np. dopowiedzenia w nawiasach: (przyp. red.). To dwie najważniejsze rzeczy, o jakich trzeba bezwzględnie pamiętać, czyli ZAWSZE podajemy autora i źródło cytatu oraz nie dokonujemy w wybranym fragmencie ŻADNYCH zmian. Cytat ma pełnić funkcję pomocniczą, tzn. ma wspomagać nasz tekst, ale nie może go zastępować.

Przepisy dotyczące prawa autorskiego w Polsce są bardzo restrykcyjne, dlatego warto za każdym razem upewnić się, że nasze działanie jest legalne, również w custom publishing. Jeśli nieświadomie użyjemy cytatu, nie podając jego źródła, wówczas autor może w sądzie zażądać odszkodowania w kwocie dwukrotnie wyższej niż cena, jaką należało zapłacić za opłatę licencyjną. Jeśli jednak zrobimy to świadomie, wtedy poszkodowany mógłby zażądać trzykrotności stosownego wynagrodzenia. Co ciekawe, autor nie musi udowadniać przed sądem, że poniósł jakąkolwiek szkodę. Pamiętajmy, że roszczeń z tytułu naruszenia autorskich i pokrewnych praw majątkowych nie można dochodzić, gdy od momentu naruszenia upłynęło 10 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz