poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Zdjęcie czy tabela?

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, w której do zilustrowania artykułu mamy zdjęcie, tabelę i wykres, ale ze względu na przestrzeń strony w naszym magazynie custom publishing, możemy wykorzystać tylko jeden z tych materiałów. Jaką hierarchię ważności przyjąć? A może jest jakieś inne rozwiązanie?

Pierwsze możliwe – i prawdopodobnie najlepsze – rozwiązanie to chwila namysłu nad możliwością skrócenia tekstu w taki sposób, by można umieścić więcej ilustracji. Często jednak autorowi trudno jest zrozumieć, że lepiej opublikować krótszy tekst z większą liczbą ilustracji niż długi tekst z jednym zdjęciem.  Choć pewnie, gdyby się chwilę zastanowił, szybko stwierdziłby, że sam – jako czytelnik – chętniej wybiera tekst z bogatszym materiałem ilustracyjnym.

Jeśli nie potrafimy przekonać autora do skrótu artykułu, pierwszym wyborem w tej sytuacji będzie oczywiście zdjęcie, zwłaszcza jeśli jest dobrej jakości. Na drugim miejscu warto wybrać infografikę, jako syntetyczne wyjaśnienie trudniejszych treści z tekstu. Najczęściej jest to wykres lub tabela.

Zawsze jednak trzeba się tu kierować dobrem tekstu i logiką priorytetów. Jeśli tekst bez infografiki miałby się okazać niezrozumiały, a rezygnacja ze zdjęcia nie wpłynie na jego percepcję, tę kolejność trzeba będzie odwrócić. To sytuacje indywidualne, w każdej z nich warto kierować się redakcyjnym doświadczeniem. Jeżeli współpracujemy z agencją custom publishing, warto skonsultować się w tej sprawie z nią.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza