poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Plik zdjęciowy i co dalej?

Zatrzymajmy się na chwilę przy obróbce zdjęć do magazynu custom publishing. Na czym polega kompresja danych? Ile czasu zajmuje obróbka zdjęć i od czego to zależy?

Najczęściej redakcja magazynu firmowego otrzymuje zdjęcia w formie plików graficznych. Oryginalne, pochodzące wprost z aparatów TIFF-y czy RAW-y są zwykle bardzo „ciężkie” – mają kilka lub nawet kilkanaście MB. Czasem przy ich obróbce jest więc konieczna kompresja.

Kompresja danych graficznych w przypadku zdjęć polega na zmniejszeniu wielkości plików, by zajmowały mniej miejsca niż w pierwotnej wersji. Kompresja może być bezstratna lub stratna. Pierwsza z nich pozwala na późniejsze odtworzenie pierwotnej wersji pliku, w drugiej sytuacji odzyskanie jakości wyjściowej jest niemożliwe.

Jeśli chodzi o graficzną obróbkę zdjęć, wszystko zależy od tego, z jakim zdjęciem mamy do czynienia, w jakich warunkach zostało wykonane, co prezentuje. Musimy też widzieć, jaki efekt za jego pośrednictwem chcemy uzyskać.

Choć może trudno w to uwierzyć, zdjęcia, które finalnie umieszczamy w biuletynie firmowym, zawsze przechodzą jakiś retusz, choćby delikatny. Poprawiamy im kolory, jasność, natężenie barw i wiele jeszcze innych parametrów. Często zmienia się kadrowanie zdjęcia, proporcje jego formatu.

Ważne też jest zamienienie trybu RGB na CMYK, aby zdjęcie wydrukowało się poprawnie oraz ustawienie rozdzielczości, najczęściej na 300 dpi. Czas, który potrzebny jest na obróbkę zdjęć zależy też od osoby, która to wykonuje, jej sprawności, doświadczenia oraz umiejętności.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza