środa, 16 sierpnia 2017

CMYK, RGB i Pantone

W pracy nad gazetą firmową spotkać można określenia CMYK, RGB i Pantone w odniesieniu do zdjęć i kolorów. Rozszyfrowujemy je dla tych, którym wydają się one wciąż tajemnicze.

CMYK jest skrótem od pierwszych liter nazw czterech podstawowych kolorów, których używa się w druku kolorowym: C to cyan (niebieski), M to magenta (czerwony), Y to yellow (żółty) a K to black (K używa się zamiast B od angielskiego black, by uniknąć pomyłki z B-blue. Ten skrót bywa też interpretowany jako karbon lub key color). W trybie CMYK przygotowuje się wszelkie materiały do druku magazynu custom publishing, także zdjęcia, które aparat fotograficzny zapisuje w trybie RGB.

RGB to skrót pierwszych liter nazw trzech podstawowych kolorów: R to red (czerwony), G – green (zielony), a B -blue (niebieski). RGB to najpopularniejszy tryb wyświetlania barw. W tym trybie wyświetlają także barwy monitory komputerów.

Z kolei Pantone oznacza wzorcową skalę barw, określonych za pomocą numerów, opracowaną przez amerykańską firmę o tej nazwie. W poligrafii używa się jej do określenia konkretnych kolorów.

Najpowszechniejszy na rynku jest druk czterokolorowy i wówczas kolory z Pantone’u rozkłada się na cztery składowe CMYK-a. Użycie piątej, dodatkowej barwy z Pantone’u zawsze będzie wpływało na wzrost kosztów druku, choć niekoniecznie użycie go znacząco poprawi jakość publikacji. Gotową paletę Pantone z jej „tłumaczeniem” na CMYK można kupić w postaci specjalnego próbnika kolorów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza