poniedziałek, 11 kwietnia 2016

4 ważne kroki po napisaniu tekstu (1)

Czy po napisaniu artykułu powinniśmy go od razu przekazać redakcji biuletynu custom publishing? Pozornie wydawałoby się, że tak, lepiej jest najpierw dokonać niezbędnych poprawek samemu w czterech krokach. Pierwsze dwa prezentujemy w tym wpisie.


1. Na głos
Pierwszym etapem weryfikacji powinno być przeczytanie tekstu na głos. Jeżeli pewne sformułowania źle brzmią, mogą również sprawić kłopot czytelnikowi magazynu custom publishing. Gdy z trudem dochodzimy do końca zdania, oznacza to, że zdanie jest zbyt długie i należy je skrócić lub podzielić na dwa krótsze. Następnie, jeżeli pozwala nam na to termin oddania tekstu do redakcji biuletynu firmowego, warto odłożyć napisany przez nas artykuł na kilka dni i wtedy przeczytać go ponownie.

2. Uwolnić się od emocji
Odłożenie tekstu na bok pozwala „uwolnić się” od emocji związanych z jego pisaniem i ułatwia weryfikację zawartości materiału. Można też poprosić znajomą osobę, by przeczytała nasz artykuł, spojrzała na niego chłodniejszym okiem i oceniła, czy tekst jest dla niej zrozumiały. Uwagi osoby emocjonalnie niezwiązanej z artykułem mogą być bardzo cenne i pomocne w redagowaniu tekstu. Ponadto każdy trochę inaczej rozumie przekaz, który kierujemy do niego za pomocą słów. Taka konfrontacja jest często bardzo ciekawa i wiele można się z niej nauczyć.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza