poniedziałek, 18 kwietnia 2016

4 ważne kroki po napisaniu tekstu (2)

Czy po napisaniu artykułu powinniśmy go od razu przekazać redakcji biuletynu custom publishing? W zeszłym tygodniu pisaliśmy o dwóch pierwszych krokach, które warto wykonać samemu. Tym razem kolejne dwa kroki.

3. Logika tekstu
Następnie zastanówmy się, czy przedstawiane zagadnienia łączą się ze sobą w logiczną całość, czy jedna myśl wypływa z drugiej. Czy nie jest tak, że artykuł stanowi zlepek niezwiązanych ze sobą zagadnień?

Logikę tekstu możemy również sprawdzić podczas czytania przez zaprzyjaźnioną osobę – najlepiej taką, która nie zna tematyki poruszanej w artykule. Nasz punkt widzenia i wiedza dotyczące opisywanej problematyki często różnią się od wiedzy i spojrzenia czytelnika, więc ocena innej osoby pozwoli nam na zweryfikowanie czy tekst zawiera wystarczająco dużo informacji, aby go zrozumieć.

4. Powtarzające się wyrażenia
Ostatnim etapem autorskiej korekty w custom publishing jest sprawdzenie czy zbyt często nie pojawiają się te same słowa i czy nie można ich zastąpić innymi wyrażeniami. Wypiszmy sobie sformułowania, które występują w tekście bardzo często i zastanówmy się, jakie inne wyrażenia o podobnym znaczeniu mogłyby je zastąpić. Pomocne mogą się okazać słowniki wyrazów bliskoznacznych i obcych, dzięki którym zamiast trzydziestokrotnego używania w artykule tego samego terminu, możemy wykorzystać 2–3 jego odpowiedniki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza