Nie samym tekstem biuletyn żyje – w każdej gazecie custom publishing bardzo ważną rolę pełnią także zdjęcia. W gazetach firmowych, którym często bliżej formą do magazynów niż do prasy codziennej, fotografia zdecydowanie wiedzie prym.
Gdy w gazecie zatrudniony jest profesjonalny fotograf, wówczas to on zajmuje się fotografowaniem imprez firmowych, konferencji. Jednak w prasie firmowej, tworzonej głównie przez pracowników, zdjęcia często wykonują właśnie oni. Nie wszyscy pracownicy mają jednak wiedzę o podstawowych zasadach fotografowania. Warto więc zwrócić uwagę, by spośród wykonanych przez nas zdjęć, wysłać takie, które będą nadawały się druku. Przedstawimy zatem garść cennych informacji, które pomogą nam w robieniu dobrych jakościowo fotografii do biuletynów firmowych.
Przede wszystkim zdjęcie musi być dobrze naświetlone. Gdy fotografujemy jakąś postać, pamiętajmy by źródło światła było z przodu osoby, a nie z tyłu.
Ważna jest także czułość matrycy, czyli tzw. ISO. W każdych, nawet najtańszych aparatach kompaktowych mamy funkcję ustawienia czułości. Generalnie im wyższa czułość matrycy, tym lepiej zbiera ona światło, niestety kosztem szumów, czyli jakości zdjęcia. Dlatego w przypadku zdjęć do druku, wskazane jest używanie jak najniższego ISO, by zdjęcie nie było poruszone oraz, by – przy powiększaniu zdjęć – nie było widać pikseli. Ewentualnie, w przypadku obiektów nieruchomych, można użyć statywu.
Bardzo ważna jest także rozdzielczość zdjęcia. Starajmy się by była ona jak największa (taką funkcję wybieramy w menu każdego aparatu). Chodzi o to, by liczba dpi (liczba plamek przypadająca na cal) była większa niż 300. Niestety w wielu aparatach nie ma możliwości sprawdzenia liczby dpi, dlatego najlepiej wybierać rozdzielczość 1600 x 1200 i większą.
Dobra gazeta custom publishing to dobre zdjęcia. Pamiętajmy, że złe jakościowo zdjęcie (np. rozmazane, poruszone, zbyt ciemne czy zamglone) choćby ładnie wyglądało na ekranie monitora, może nie nadawać się do druku. Biuletyn z małą liczbą zdjęć lub – co gorsza – ze zdjęciami złej jakości traci na atrakcyjności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz