wtorek, 2 października 2012

Pokonywanie barier w dialogu

Dialog pomiędzy szefem a pracownikami nie zawsze przebiega najlepiej. Warto zadbać o prawidłową komunikację w firmie, by mogła ona sukcesywnie się rozwijać.

Regularny przepływ informacji usprawni komunikację w firmie
Często utrudnienia wynikają z braku regularnego przepływu i natłoku informacji. Firmy nie zawsze zaopatrują się w odpowiednie narzędzia ułatwiające komunikację. Wydawanie magazynów firmowych znacznie ułatwia przekaz informacji. Brak dialogu może pojawić się już na samym początku współpracy, gdy nowy pracownik nie został odpowiednio przygotowany i zapoznany ze stanowiskiem pracy. Obie strony powinny starać się zrozumieć wzajemne potrzeby.
Do utrudnień należy też brak spisanych zasad, jakimi rządzi się firma. Powinny być one widoczne dla wszystkich pracowników. Wiele osób ma problemy z odbieraniem krytyki, co również wpływa negatywnie na dialog. Krokiem wykonanym w kierunku właściwej komunikacji są badania dotyczące satysfakcji pracy przeprowadzane wśród pracowników czy badania czytelnicze np. biuletynu firmowego. Ankiety pojawiające się np. w magazynach custom publishing są wiarygodnym źródłem informacji. Jednak pracodawcy często popełniają duży błąd, nie informując ich o wynikach.
Elementami, które zagrażają dialogowi są brak autentyczności i szczerości oraz konflikt interesów. Obie strony powinny bardziej zaangażować się i poszukać wspólnie wyjaśnień na problematyczne pytania. Pracodawca powinien traktować każdego z pracowników indywidualnie, dzięki temu zyska sobie szacunek u podwładnych. Budowanie prawidłowych relacji w firmie polega na częstych spotkaniach w małych grupach, które mają na celu poruszanie trudnych pytań.
Źródło: http://www.interesariusze.pl/pracownicy/analiza-ryzyka/co-ulatwia-a-co-utrudnia-dialog.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza