poniedziałek, 3 czerwca 2019

Problemy z jakością zdjęć

Czasem zdarzają się jeszcze w pracy redakcji magazynów firmowych sytuacje, w których autorzy do swoich tekstów, pisanych w Wordzie, wklejają zdjęcia z przeznaczeniem do zamieszczenia w gazecie. Co robić, jeżeli nie mamy możliwości zdobycia zdjęć w oryginalnych plikach, a możemy korzystać jedynie z tego, co autor wkleił do Worda?


Plik graficzny zamieszczany w Wordzie, który potem przywracamy do pierwotnej wersji, traci jakość techniczną. Dlatego najlepiej, gdy autorzy tekst piszą w Wordzie lub innym edytorze tekstu, a zdjęcia przesyłają w oddzielnych plikach w standardowych formatach graficznych, z których łatwo będzie korzystać. Warto tym autorom powiedzieć to już na etapie zamawiania u nich tekstów.

Gdy jednak zdarzy się, że prześlą nam pliki graficzne wklejone w Worda i nie mamy możliwości uzyskać od nich plików źródłowych, nie jest to sytuacja bez wyjścia. Tyle że tracimy na jakości. Zapisanie zdjęć w formacie graficznym pozwala na uzyskanie tylko średniej jakości plików. Jeżeli takie zdjęcie nie ma być bardzo duże, uzyskamy jakość umożliwiającą druk. Gdybyśmy jednak zdjęcie wklejone do Worda chcieli wykorzystać jako dominujący element na stronie, nie polecamy tego typu rozwiązań, bo nie uzyskamy wówczas przyzwoitej jakości w druku magazynu custom publishing.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza