poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Prawa autorskie – kto je ma?

Custom publishing - prawa autorskie

Prawa autorskie to teraz bardzo popularny temat. Jak kwestia praw autorskich ma się do tekstów pisanych przez pracowników do biuletynu custom publishing?

Każda twórczość podlega ochronie prawnej z tytułu praw autorskich. Autor tekstu lub zdjęcia ma niezbywalne prawa autorskie osobiste i zbywalne prawa autorskie majątkowe. Praw autorskich osobistych nie można się zrzec. Autor tekstów lub zdjęć po prostu nim jest. Natomiast można sprzedać prawa autorskie majątkowe.

Jednak, co zrobić, gdy, autorzy nie są w firmach wynagradzani za pisanie tekstów w wydawnictwach firmowych, gdyż jest to traktowane jako zajęcie dodatkowe do zakresu obowiązków, które każdy z pracowników ma określone w umowie o pracę? Jak rozwiązać kwestie praw majątkowych?

Każdy z autorów ma prawo do wynagrodzenia za dzieła, które wykonał. Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli nie zostało to wcześniej zrobione, jest dopisanie klauzuli w umowie o pracę, że dzieła, które autor przygotował na rzecz swojego pracodawcy, wchodzą w zakres jego obowiązków służbowych, a wynagrodzenie, które należy się z tytułu napisania tekstów, jest składową miesięcznej pensji. Natomiast właścicielem praw majątkowych do tej twórczości jest pracodawca.

Oczywiście powinno to być sformułowane w sposób, który nie spowoduje u autora poczucia, że pisanie tekstów jest koniecznością w przypadku, gdy zakres jego dotychczasowej pracy nie miał specjalnego związku z pisaniem tekstów, a dzieła, które wykonywał dotychczas były okazjonalne i wynikały z jego zgody, a nie przymusu. Wtedy firma zabezpiecza się przed ewentualnymi roszczeniami z tego tytułu, np. po rezygnacji danej osoby z pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy.

Innym rozwiązaniem jest zlecanie części tekstów na zewnątrz, wtedy pisze je agencja wydawnicza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz