wtorek, 9 października 2012

Wykroczenia typograficzne

Niewielkie wykroczenia typograficzne zdarzają się każdemu poprzez przeoczenie czy zwyczajną nieuwagę. Oto zapis dziesięciu najczęściej popełnianych przestępstw typograficznych, które można spotkać w magazynach custom publishing.

Najczęstsze błędy typograficzne
1. Cudzysłów tradycyjny
W tekstach pojawiają się cudzysłowy apostrofy „drukarskie” zamiast prostych (tj. nie zakręconych jako znaki minut i sekund). Dokonując ostatecznej korekty przed wydrukowaniem bądź wyczulony na tego typu znaki, ponieważ komputer może automatycznie je zamienić.
2. Podwójne spacje pomiędzy słowami
Wiele osób ma z tym problem, ale łatwo go rozwiązać. Szczegóły w artykule o custom publishing.
3. Modyfikacje fontów
Zmienianie kroju liter poprzez np. poszerzanie lub ścieśnianie daje w efekcie zniekształcenia całości projektu. W zamian tego trzymaj się jednej rodziny fontów, która ma wszystkie warianty i rozmiary.
4. „Udawane” kapitaliki
Obecnie wzory krojów pism są udostępnianie jako fonty OpenType z prawdziwie zaprojektowanymi kapitalikami, dlatego używanie przestarzałych fontów w formatach Type 1 i TrueType zastąp wersjami OpenType, a tekst będzie naprawdę godny poświęcenia uwagi.
5. Złe użycie firetów
Niewłaściwe korzystanie z łączników i myślników to powszechny błąd. Najlepiej sprawdzić po kilka razy, aby mieć pewność, że niczego nie przeoczyłeś.
6. Nadmiar przenoszonych wyrazów
Zbyt częste przenoszenie kilku wyrazów z rzędu nie wygląda atrakcyjnie, a tekst jest trudny w czytaniu. Możesz zrezygnować z automatycznego dzielenia i robić to manualnie.
7. Niewłaściwy rozmiar pisma
Nie wszystkie kroje pisma dobrze wypadają w większości rozmiarów. Użycie zbyt małego lub dużego rozmiaru fontu jest błędem artystycznym. Warto wybrać taki krój, który będzie wyglądał czytelnie we wszystkich wybranych rozmiarach.
8. Spacjowanie minuskuł
Dodawanie miejsca pomiędzy literami niszczy kształt słów i utrudnia czytanie. Możesz używać sporadycznie wersalików, aby uzyskać efekt rozstrzelonych liter.
9. Niepohamowanie w justowaniu
Wiele tekstów ulega justowaniu, a nie powinno. Efekt tych zabiegów to: wyciągnięte odstępy między wyrazami lub mnogość dzielonych z rzędu wyrazów. Stosuj justowanie w kolumnach, które są wystarczająco szerokie, a także bądź ostrożny, gdy dodajesz tekst wokół obrazów.
10. Bękarty i wdowy
Wyrazy pozostawione na końcu akapitu lub na szczycie stron tworzą optycznie dziury w tekście. Możesz sobie z nimi poradzić ręcznie przemieszczać końce linii, regulując szerokość kolumn oraz dodawać lub usuwać słowa.
Źródło: http://www.kentype.pl/?menu=31&group=guide


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz